Kuş Gözlem Arazileri

Türkiye coğrafik konumu sebebiyle Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan bir köprü görevini üstlenmektedir. Bu sayede kuşlar için çok önemli göç rotalarını içinde barındırmaktadır. Türkiye’de bugüne kadar 487 tür kuş kayıt altına alınmış olup, kuş gözlemciliğine her geçen gün ilgi artmaktadır. Bu sebeple en sık düzenlediğimiz etkinliklerin başında geliyor kuş gözlem arazileri.

Düzenli olarak kuşların yaşam alanlarına yaptığımız ziyaretler ile gittiğimiz bölgelerde karşılaştığımız kuş türleri, sayıları gibi kuş çeşitliliği için önemli olan birçok parametreyi kayıt altına alarak seneler içerisinde bölgedeki değişimleri takip etmeyi hedefliyoruz. Bunları yaparken gidilecek bölgeler ve buralardaki kuşların hassasiyetlerine göre bu arazi çalışmalarımıza sizleri de dahil ederek, kuşların muhteşem dünyasına sizleri sokabiliyoruz.

Arazi çalışmalarımıza katılabilmek için kuş gözlemciliğine yönelik herhangi bir tecrübenizin olması gerekmiyor, hatta ilk kez kuş gözlem arazisine geliyor olabilirsiniz. Araziye çıktığımızda kuş gözlemciliği nasıl yapılır, nelere dikkat edilir gibi temel bilgileri uygulamalı olarak sizlere aktararak kuş gözlemciliği ile sizleri tanıştırarak, aramıza yeni kuş gözlemcileri eklemeyi istiyoruz. Kuş gözlem arazileri sırasında tutulan kayıtların aslında birer bilimsel veri olduğunu unutmamak gerek. Bu etkinliklerimiz sayesinde kuş türlerini doğru tanımlama, cinsiyet ve yaş tayinleri gibi detayları da gözlem kayıtlarına dahil ederek çok daha hassas kayıtlar alabilirsiniz. Seneler sonra ise herhangi bölgeye gidip, eski kayıtlarınıza bakıp o bölgeyi artık kuşlar açısından değerlendirebilirsiniz. Bu sayede kuş türleri ve sayıları azaldıysa bunun sebepleri üzerine düşünmeye başlayabilir, koruma faaliyetlerinde rol alabilir, başka alanların aynı şekilde zarar görmesini engellemek için çalışmalara dahil olabilirsiniz.

Geçmiş Kuş Gözlem Etkinlikleri

21 Mart 2020 Ekinoksu Arazisi

Alaca Çinte Arazisi

BEYPAZARI, NALLIHAN KUŞ CENNETİ VE SARIYAR BARAJI KUŞ GÖZLEM ARAZİSİ

Avrupa Kuş GÖzlem Günü 2019 Arazisi

Avrupa Kuş Gözlem Günü 2018 Arazisi