Galata Kulesi Restorasyonu Ebabilleri Öldürmesin! #GalatanınKuşları

Sevgili doğa dostları, sesimizi change.org aracılığıyla imza kampanyasıyla duyurduk, kamuoyu oluşturmada ne kadar etkili olduğunu bu çalışma ile bizzat yaşayarak deneyimledik.

Bu başarı, tüm bu süreçte sesimize ses olan tüm katılımcıların, imzacıların, sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunan, tebrik ve teşekkürlerini ileten, sürecin yoğunluğu dolayısıyla yanıtlamaya yetişmekte güçlük çektiğimiz tüm doğa dostlarının ortak başarısıdır. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Bundan sonra da sizden aldığımız bu güvenle benzer başarılara hep birlikte kanat açacağız. EBABİLLER KAZANDI! DOĞA KAZANDI!

SİMURG KUŞ YUVASI DERNEĞİ  NELER YAPTI?

Simurg Kuş Yuvası Derneği olarak çok kısa sürede büyük bir başarıya imza attık.  Galata Kulesi Restorasyonu ebabil kuşlarının ve yavrularının hayatlarını tehdit ettiği için, 30.06.2020 de başlayan restorasyon hazırlıkları 06.07.2020 de durduruldu. Kulenin dış cephesindeki restorasyonun ebabil kuşlarının göç tarihi olan sonbahar aylarına kadar ertelenmesine karar verildi. Kulenin içinde restorasyon çalışmaları devam edecektir. Sürecin takvim ve yol haritası aşağıda belirttiğimiz şekilde gelişmiştir. Emsal oluşturması amacıyla kamuoyunun bilgisine sunarız.

30.06.2020

Gazeteci Aslı ŞAFAK, Twitter hesabında Galata Kulesi’nde restorasyon çalışmaları için iskele kurulumunun başladığını gösteren bir video yayınladı. Her şeyi başlatan bu kıvılcım için Aslı Hanım’a çok teşekkürler.

02.07.2020

Çok değerli dostumuz HAKİM – Hayvan Hakları İzleme Komitesi, Aslı ŞAFAK’ın bu tweeti’ni Simurg Kuş Yuvası Derneği’ni de etiketleyip paylaşarak durumu görmemizi sağladı ve sahneye biz çıktık. Sevgili HAKİM iyi ki varsınız!

Ebabiller Simurg Kuş Yuvası Derneği uzmanlık alanlarından biridir. Lokasyon olarak Ankara’da bulunmamıza rağmen Galata Kulesi’nde üreyen akkarınlı ebabil ve ebabil yoğunluğunu çok yakından biliyoruz. Henüz birkaç metre yükseklikte olmasına rağmen iskelenin çok kısa zamanda tüm kuleyi kaplayacak olması İstanbul ve tarihi Galata Kulesiyle özdeşleşmiş olan bu göçmen kuşlar için hayati önemde tehlike oluşturuyordu. En kısa zamanda kamuoyunun ve yetkililerin konuyla ilgili bilgilendirilmesi amacıyla sosyal medya hesaplarımızdan ilk gönderilerimizi paylaştık.

Sosyal medya paylaşımlarımızın hemen ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) başvuru dilekçesini yayınladık.

“Sayın ilgili, Şu günlerde İstanbul Galata Kulesi’ndeki restorasyon çalışması maalesef kulenin cephesindeki boşluklarda üreyen akkarınlı ebabil, ebabil, serçe, güvercin gibi ekolojik açıdan önemli olan kuş türlerinin üreme kolonilerine ciddi ve geri dönüşü olmayacak tehditler oluşturmaktadır. Yuva yerlerine ulaşan insanlardan meydana gelecek rahatsızlık ve stres ebeveyn kuşların yuvalarını terk etmelerine, yavruların korkup yuvalarından aşağıya atlamalarına, gelmeyen ebeveynlere bağlı yavruların açlık ve susuzluktan dolayı ölmelerine sebebiyet verecektir. Restorasyon çalışmalarının ise yuvaların bozulmasına sebebiyet verecektir. Bu kıyıma engel olmak için, bu restorasyon çalışmasının kuşların üreme faaliyetlerini durdurdukları sonbahara ertelenmesi en çevreci, duyarlı, barışçıl ve insancıl çözüm olacaktır. Bu durum ile ilgili çekilmiş bir video mevcut. https://twitter.com/asli_safak/status/1278045544569614341 …

Gereğinin yapılmasını ve tarafıma bilgi verilmesini arz ederim.

Ad – Soyad

………………..”

Brüksel’de yaşayan sevgili ebabil dostumuz Martine WAUTERS  ile seneler öncesine uzanan bir dostluğumuz var. Simurg Kuş Yuvası Derneği’ni Uluslararası Ebabil Forumu’na dahil eden de yine Martine’dir. Bu yıl da Dünya Ebabil Günü’nün Türkiye Partneri yine Simurg Kuş Yuvası Derneği oldu,  7 Haziran 2020’de Dünya Ebabil Gününü hep birlikte kutlayarak bu güne özel etkinlik de düzenledik. Konu ebabiller olunca birbirimizin tüm çalışmalarını yakından takip etmekteyiz. Dolayısıyla Galata Kulesindeki ebabillerin hayatlarının tehlikede olması konusunda da doğal olarak samimiyetle endişemizi paylaştı.

Ve konu böylece Uluslararası Ebabil Forumu’na taşındı. İnsanlar T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yurtdışı hattından ulaşmaya başladılar ve mail yoluyla forumda da paylaştığımız CİMER başvuru dilekçelerini yollamaya başladılar.

Öğleden sonra ise Change.org’da bir imza kampanyası başlatmaya kadar verdik. Daha önce hiç kampanya başlatmadığımız için ne derece etkili olabileceğini tahmin etmek güçtü ancak sesimizi duyurmak için etkili bir yöntem olacağını düşündük, denemeye değerdi. Yanılmamış olduğumuzu görmek bizi son derece mutlu etti.

change.org/galataninkuslari

Kampanya hızla ses getirdi, toplam 3 günde 11948 sayıda imzaya ulaştı. Her birinize ayrı ayrı teşekkürü borç biliriz. Siz bu kuşların sesi, nefesi, yuvası, gökyüzü oldunuz. Burada ismi geçen dostlarımız kadar ismini saymakla bitiremeyeceğimiz ama duyarlılığıyla, emeğiyle yer alan herkesin, hepinizin bu başarıya katkısı var. Bugünlerde misafirimiz olan o güzel kuşlar birkaç ay sonra binlerce kilometre uzağımızda dünyanın bambaşka bir yerinde sizin sayenizde yavrularıyla birlikte gökyüzünde özgürce kanat çırpacaklar. Onlar adına sizlere ayrıca teşekkür ederiz.

Çok kısa bir zaman sonra imza kampanyamızı gören Change.org ekibinden dostumuz Yaz Güvendi telefon etti. Kampanyamızın çok iyi gittiğini büyük bir heyecanla söyledi ve yardım etmek istediğini belirtti. İyi ki varsın Yaz!

Yaz’ın yönlendirmesi ile, paylaşımlara başladık ve Yaz, şans eseri, olacaklardan habersiz bir şekilde bu restorasyon çalışmasından 2 hafta önce gittiği Galata Kulesi’nde ebabil gözlemi yapmış, bir sürü video çekmiş. Bunları bizimle paylaştı. Bu videolardan birinde bölgedeki ebabil yoğunluğu öyle güzel görünüyor ki, iskeleden önce ve iskeleden sonra şeklinde bir paylaşım yaptık.

Trakus’tan Özmen YELTEKİN ile iletişim kurduk. Bu duruma olan duyarlılığımıza destek vermek için internet sayfalarında çağrımızı duyurarak kuş camiasına sesimizi duyurmamızda oldukça etkili oldular. Destekleri için teşekkür ediyoruz.

https://www.trakus.org/

03.07.2020

Yaz, bugün durumu görmek için Galata Kulesi’ne gitti. Sevgili Uygar ve Özlem ÖZDEMİR de katıldılar. Durum, yükselen ve kapladığı alan gittikçe genişletilen iskele ile daha da ciddileşiyordu.

İstanbul’da yaşayan kuş gözlemcisi, öğretmen, yakın dostumuz Ayşe ATEŞ bu tarihte Bingöl’de olmasına rağmen çok önemli ve değerli bağlantılar kurmamızı sağladı. Ekibimizi Galata Mevlevihanesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ile bağlantı haline geçirdi. Aynı zamanda duyarlı bir Galatalı olarak en başından beri tepkisini dile getiren Yunusemre ARAPOĞLU ile tanıştık. Yunusemre gibi duyarlı Galata sakinlerinden Bünyamin BOZKUŞ da ekibe dahil oldu. Kulenin ebabillerini geçmişini ve bu zamana kadar vermiş oldukları mücadeleyi anlattılar. Kerem Ali BOYLA ve Barkın ÖZDEMİR’in de eklenmesiyle ekibimiz büyümeye devam etti. Ekibimizde yer alan insanlar tam konsantrasyon ebabillere odaklanmış bir şekilde bir taraftan basına, ünlülere, TC Kültür Turizm Bakanlığına, Vakıflar Genel Müdürlüğüne ulaşmaya çalıştılar. Katkıları ve destekleri için yukarıda ismi geçen tüm dostlarımıza teşekkür ederiz.

Tüm bunlar çabalar sürerken yeni bir destekçi daha bulmuştuk. Gazeteci Cem SEYMEN. Kendisine buradan da destekleri için teşekkür ediyoruz.

Aynı gün yeni bir dilekçe yazma kararı aldık ve bu dilekçeleri asılları pazartesi günü elden teslim edilmek üzere DKMP Genel Müdürlüğe ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına mail olarak gönderdik.

Tüm bu gelişmelerin hemen ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden bir telefon aldık ve ne yapmak istediğimizi, ne yapılmasını önerdiğimizi çok büyük bir hassasiyetle sordular, durumu izah ettik. Bu konu ile ilgili çözüme yönelik neler yapılabileceği üzerine bir çalışma yapacaklarını söylediler ve görüşmemizi sonlandırdık.

Yaz, Ebabiller adında bir Whatsapp grubu kurdu. Sevgili Ayşe ATEŞ, Galata Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayriye Hanım aracılığıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Kuruluşları Koordinatörlüğüne ulaşmamızı sağladı. Aradık, durumu anlattık ilgileneceklerini söylediler.

 

04.07.2020

Sevgili Yaz, durumu görmek için Galata Kulesi’ne gitti. İmza kampanyamıza ilgi o kadar yoğundu ki 1 günde neredeyse 10.000 imzaya ulaşmayı başarmıştık.

Etki alanını arttıran iskele ve imza kampanyasının yayılması ile Galata sakinleri bize videolar yollamaya başladılar. 3 tane ebabil yavrusunun yuvalarından atladığı ve yetişkinlerin yuvalarına girmeye çalışırken iskelelere çarpmaya başladıkları bilgisini ulaştırdılar.

Ayrıca aynı gün yeni bir dost daha kazandık. Gazeteci-Yazar Yusuf YAVUZ. Kendisine destekleri için buradan da teşekkür ederiz.

Ardından aynı gün içerisinde Habertürk’ten Burcu Hanım aradı, pazartesi günü Galata Kulesi önünde Simurg Kuş Yuvası Derneği ile bir canlı yayın yapmak istediğini söyledi. Dernek yönetimimiz Başkanımızın gitmesinin en uygun olacağı konusunda hemfikir oldu. Dernek Yönetim Kurulu Üyemiz Nagihan MERMERKAYA, Genel Sekreterimiz Hüseyin Volkan KALAY ve Divan Kurulu Başkanımız Zeki MERMERKAYA dernek merkezimizde kalan işleri üstlendiler. Hemen uçak biletlerini aldık. Pazar 17.25 Ankara Esenboğa kalkışlı ve Pazartesi 22.00 İstanbul Sabiha Gökçen kalkışlı.

05.07.2020

Çok önemli bir gelişme oldu. Sayın Muharrem İNCE sesimizi duydu ve ebabiller için bir tweet de o attı. Ne kadar teşekkür etsek az.

Saat 15.30’da havaalanı yolunda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Şahin Bey telefon ile arayarak, 06.07.2020 sabah 9.30’da Galata Kulesi’nde Galata Kulesi Restorasyonu Bilim Kurulu’nun toplantısının olacağını, bu toplantıya Dernek Başkanımızın da katılmasının uygun olacağını söylediler. Toplantıya katılacağımızı belirtip telefon görüşmemizi sonlandırdık.

İstanbul’da olmadığı halde evinin anahtarını komşusundan alabileceğimizi söyleyerek bize evini açan ve bir gece misafir eden değerli Ayşe ATEŞ’e ne kadar teşekkür etsek azdır. Yarınki toplantı için son detayları çalışmaya, makale okumaya koyularak geceyi bitirdik.

06.07.2020

Sabah erken saatlerde Galata Kulesi’ne vardık. İlk kez gözümüzle gördük. Tanık olduğumuz durum bizi videolardan çok daha derinden etkiledi. Tüylerimiz diken diken ebabillerin ve akkarınlı ebabillerin çığlıklarını ve çaresizliklerini gözümüzle gördük. Yuvalarına girmek yavrularına ulaşmak için uğraşıyorlardı ama nafile. Ebabillerin konmadan yuva oyuklarına girebilmeleri için yapmaları gereken manevrayı yapacakları mesafeyi iskele işgal etmiş durumdaydı. Gelir gelmez daha önce bilmediğimiz bir şey daha fark ettik, Galata Kulesi’nde yeşil papağan yuvası da vardı ve bu sayede kulede üreyen kuş türü sayısı 5 olmuştu.

Ayşe ATEŞ’in velilerinden biri, Işık AKTAŞ destekleri ile toplantıdan önce bizi karşıladı. Yanımızda olduğu için, paylaştığı tecrübeleri ve fikirleri için teşekkür ediyoruz.

Saat 9.30 itibariyle, Anemon Otel’in en üst katında eşsiz İstanbul manzarasında toplantımıza başladık. Toplantıda T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah DEMİRCAN, Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Erol ÖKTEN, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden Prof. Dr. Oğuz CEYLAN, Mimar Sinan Genim, E.S YAPI Şehircilik Mimarlık Restorasyon San. Tic. Ltd. Şti. yetkilileri, Doğa Koruma Milli Parklar 1. Bölge Müdürlüğünden Ahmet Yaşar YILDIZ ve Simurg Kuş Yuvası Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alaz USLU yer almıştır. Ayrıca toplantıya T.C. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri ERSOY da telefonla katılarak destek verdi. Başta Sayın Bakanımız ve Bakan Yardımcımız olmak üzere tüm Bilim Kurulu üyelerine tüm bu süreçte gösterdikleri hassasiyet için ayrıca buradan da teşekkür ediyoruz.

Toplantı devam ederken, Ankara’da Simurg Kuş Yuvası Derneği Veteriner Hekimlerinden Büte NOYANALPAN ise DKMP Genel Müdürlüğü’ne ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na giderek daha önce mail ortamında ulaştırdığımız dilekçelerimizin asıllarını teslim etmiştir. Tek dilekçe iki farklı kuruma uyarlanarak teslim edilmiştir.

SIMURG KUŞ YUVASI DERNEĞİ

Sayı: SMRG-20/05                                                 03.07.2020 *** İvedi ve Önemli***

Konu: İstanbul Galata Kulesinde Üreyen Ebabil Türlerinin Korunması

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI

DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Beştepe Mahallesi,Alparslan Türkeş Caddesi No:71

Yenimahalle / ANKARA

Simurg Kuş Yuvası Derneği 2019 yılında Ankara’da kurulmuş olup, dernek çalışma amaçları içerisinde Türkiye faunasına ait kuş türlerinin korunması çalışmalarına katkıda bulunmak vardır.

Bu amaçla haberdar olduğumuz Galata Kulesi restorasyon uygulamalarının başlamasıyla, orada üremekte olan Ebabil (Apus apus), Akkarınlı Ebabil (Tachymarptis melba), üreme kolonilerinin göreceği zararı tahmin ettiğimiz için Galata Kulesi’nde gelişmeleri güncel fotoğraflar temin ederek izlemeye başladık. 30.06.2020 tarihinde kulenin etrafına iskele yerleştirilmesi ise başlayan süreç, 02.07.2020 tarihinde iskelenin kulenin yüksekliğinin 2/3’ünü geçmiş olmasıyla ve 03.07.2020 tarihinde kulenin neredeyse yüksekliği kadar olan iskele yüksekliği durumun ciddiyetini arttırmaktadır ve geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurmaktadır. Kulenin farklı yüksekliklerinde ve farklı cephelerinde yer alan ebabil yuvalarının girişlerinin önüne gelen iskelenin yetişkin ebabillerin yuvada yavruları olmasına rağmen bölgeden uzaklaştıkları tespit edilmiştir.

Türkiye’ye bahar aylarında üremek için gelen bilimsel adı “Apus apus” olan Ebabil ve bilimsel adı “Apus melba” olan Akkarınlı Ebabil, Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunması (Bern) Sözleşmesi ve Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesine göre Türkiye bu türleri yaşam alanlarının korunması ile korumada taraf olmuş bir ülkedir. Ebabillerin yaşam alanları şehirlerde tarihi yapılardaki çatlaklar ve oyuklardır. Galata Kulesi de ebabiller başta olmak üzere başka kuş türleri için de yaşam alanı olma görevini üstlenmektedir.

Ebabiller havada uçarken yakaladıkları böceklerle beslenmekte olup, ekolojik açıdan böcek popülasyonlarını kontrol altında tutma ve böceklerin taşıdığı hastalıkların engellenmesi konularında çok önemli göreve sahiptirler.

Ebabillerin kulenin cephesindeki oyuklara yuva yapma davranışı neticesinde, yuva girişlerinin önüne gelen iskele kısımları ebeveyn kuşların yuvaya giremeyip yavrularını doyuramaması neticesinde yavruların ölmesi ile, yuvalardaki yavruların alışkın olmadığı insanları yuvalarının hemen önünde hareket ederken görünce panikle aşağı atlamaları ve büyük ihtimalle ölmeleri ile ve restorasyon kapsamında yuva oyuklarının ağzının kapatılması/içlerinin doldurulması ile yuvada kalan yavruların ölmeleri ile sonuçlanacaktır. Kule cephesinde en az yüz ebabilin ürediği tahmin edilmekte olup, 3-4 yumurta bırakan ebabillerin yuvalarında en az iki yavru olduğu varsayılırsa, tehlike altına giren yavru ebabil sayısı yetişkin ebabillerin sayısından çok daha fazla olacağı açıktır. Popülasyonların gelecekte var olabilmesi için üreme başarıları en önemli parametrelerden biridir.

Sonuç olarak, söz konusu restorasyon çalışmasının ebabillerin üreme faaliyetlerine son verdiği gözlemine binaen, restorasyon çalışmasına sonbahar aylarına kadar ara verilmesi, en hızlı şekilde iskelelerin sökülmesi ve ebabillere yuvalarını tekrar kullanma şansı verilmesi hususlarında bilgilerinizi ve ivedilikle gereğinin yerine getirilmesi ile tarafımıza bilgi verilmesini saygılarımızla arz ederiz.

Saygılarımızla.

Alaz USLU
Simurg Kuş Yuvası Derneği Yön. Kur. Başkanı
Dağıtım:

-T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü

-Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

Ek 1- 30.06.2020 tarihinde kurulmaya başlanan iskelenin görüntüsü
Ek 2- 02.07.2020 tarihinde kurulumu ilerleyen iskelenin görüntüsü
Ek 3- 03.07.2020 tarihinde kurulumu neredeyse tamamlanmış iskelenin görüntüsü
Ek 4- 17.06.2020 tarihinde Galata Kulesi’nde çekilmiş ebabil popülasyonu

Ek 1

Ek 2

Ek 3

Ek 4

 Toplantı sonucu alınan kararlar:

Ülkemiz Vakıf geleneği içinde her tür canlıyı korumak ve yaşamının devamı için destek olmak vardır. Bu kapsamda kurulmuş vakıflar arasında özellikle kuşların korunması, beslenmesi gibi vakıflar da bulunmaktadır. VGM günümüzde de bu misyonla hareket etmektedir. Bugün ebabil kuşlarının Galata Kulesi’ndeki yavrulama döngüsünün devam ettiğinin öğrenilmesi üzerine, Simurg Kuş Yuvası Derneği yetkilileri ve Doğa Koruma Milli Parklar Yetkilileri ile görüşülerek, Sayın Bakan Yrd. Ahmet Misbah Demircan ve Bilim kurulu ile yapılan değerlendirme sonucu acilen iskelenin kaldırılması kararı alınmıştır. Bilgilendirmeyi yapan dernek yetkililerinin de bilim kuruluna katılmaları kararlaştırılmış olup restorasyon sırasında mevcut kuş yuvalarının olduğu gibi korunmasına karar verilmiştir. Yapılacak müze konsepti içinde Galata’nın kuşlarına da yer verilmesine öncelik tanınacaktır.
Toplantı bitiminde Habertürk ekibiyle müjdeli haberi tüm Türkiye ile paylaştık.

Habertürk ile görüşmemizin bitişiyle Galatalı dostlarımızla bir araya geldik. Hepsine çok teşekkürler. Uzun uzun oturduk sohbet ettik. O sırada ünlü gazeteci Cem SEYMEN katıldı aramıza. Kendisiyle bir röportaj yaptık.

Cem Seymen (ortada), Alaz Uslu (solda), Yaz Güvendi (sağda)

Röportajın ardından Milliyet Gazetesinden eski dostumuz Gökhan KARAKAŞ ile bir araya geldik. Milliyet Gazetesi haberini yaptık.

Gökhan Karakaş (sağda), Alaz Uslu (ortada), Yaz Güvendi (solda)

https://www.milliyet.com.tr/gundem/galata-restorasyonu-ebabiller-icin-ertelendi-6253235

En son olarak HAYTAP‘tan Pelin SAYILGAN’ın yönlendirmesi ile Anka Haber‘den Berkay Varol ile iletişime geçtik ve kendileri ile haber yaptık.

https://ankahaber.net/haber/detay/ebabil_kuslari_galata_kulesinde_restorasyon_erteletti_uslu_ebabil_kuslari_yuvalarina_ulasacak_ve_yavrulari_sorunsuzca_buyuyebilecek%E2%80%9D_10661

İşlerimizin bitişi ile yola koyulduk, havaalanı ve Ankara derken havaalanında karşılamaya gelen Simurg Kuş Yuvası Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Kaan ÖZGENCİL’e teşekkür ederiz.

Simurg Kuş Yuvası Derneği